Reflü İlaçları Felç Riskini Arttırıyor

Reflü İlaçları Felç Riskini Arttırıyor

bir ok araştırmaya göre reflü için verilen ilaçlar bir çok hastalığa neden oluyor. Haberin detayları sitemizde.

Reflü İlaçlarının Etkileri

Reflü ilaçları hakkında günümüzde bir çok araştırma yapılmaktadır. Bu araştrmalrın en önemlisi ve en işlerlik kazanı ise Danimatka'nın başkenti olan Kopenhag'da ki Kalp Vakfında yaplmaktadır. bu önemli kalp hastesi çok uzun aralıklardaki yıllardaki hastaları(1997-2012) incelemeye başladılar. Bu hastaların bir çoğunun beyne giden damarlarında kan pıhtılaşmaları görülmüş. Bu hasyaların sayısı hatta 9500 civarında olmaktadır. Bu damarlarda oluşan kan pıhtılaşması yüzünden ise bir çok hastalığa halk tabiri ile inme geçirmiş.

Bu araştırmalar sonucunda ise Amerika Araştırma Hastanesi'den bu konuyu araştırarak 2016 araştırmaya son noktayı koydu. Amerikan hastesinin yaptığına göre reflü hastalarının kullandığı reflü ilaçları felç geçiröe riskini %21 arttırmakta. Bu kadar fazla riski arttırmasının sebebi ise proton pompası baskalayıcısı isimli ilacın olduğu belirtildi. reflü ilaçlarını az miktarda tüketenler için fazla risk gözükmemesine rağmen maalesef yüksek dozda kullananlar için ise risk çok fazla. Özellikle Protonix isimli bir ilacı fazla tüketmek ortalama 80 mg civarında almakdan bahsediyoruz, felç geçirme riskini %94 gibi rakamları ulaştırıyor.

Bu ilaçların kullanımı ve satın alınması ister reçeteli isterseniz ise reçetesiz olsun çok fazla meblağlarda kullanılmakta. Bu kadar kullanılmasına rağmen ayrıcada oldukçada pahalı ilaçlardan sayılıyor. amerikan araştırma ekibinde bulunan Thomas Sehested bu konu hakkında açık yüreklilikle fikirlerini belirtiyor ve sözlerini "İnsanlar genellikle bu ilaçları yeterli sebeb olmadan kullanıyor." şeklinde tamamladı. bu kadar tehlikeli olan ilaçları kullaırken ne kadar dikkat etmemiz gerektiğinin de altını çizdi. Bu ilaçları ayrıca kesinlikle bir doktor kontrolunde kullanılması gerektiğini ve kullanım zamanlarını da doktora sorup fikrini aldıktan sonra kullanmasını da öğütledi.

Önceki İş ve Kadın
Sonraki Rüzgar Erkoçlar'a Tuzlu Kahve

1 Yorum

Yorum Yap