Migreni Bakteriler mi Tetikliyor ?

Migreni Bakteriler mi Tetikliyor ?

Migren hastalığı çoğu kadının korkusudur. Bu yüzden bu hastalığın nedenlerini en son magazin haberlerin de araştıralım ve migrenin ne olduğunu hakkındaki bilinenleri yazalım dedik.

Migren nedir? Önce bu soruya cevap vermemiz gerekiyor. Migren sadece bir baş ağrısı değildir. Migren otonom sinir sisteminden kaynaklanan bir hastalıktır ve bio-elektriksel bir hastalıktır. Bu ağrı sırasında sinir sisteminin temel işlevi olan sindirim|damar|dolaşım kısmı geçici olarak aksar. Belirtileri baş ağrısı, kusma, duyma ve koku hassasiyeti ile başlar. 

Migrenin en kötü tarafı ise psikolojik sıkıntılara yol açması. Migren geirek kişilerin en az %60'ı pisikolojik tedavi görüyor. Tabiki zaman kaybıda cabası hesaplamalara göre ayda 2 kez migren geçiren kişi bir yılda tam 1 ay zaman kaybediyor. Migren çocuklarda da bulunur ancak çocuklarda sadece karın ağrısı, bulantı ve kusma şeklindedir. 

Migren Tedavisi

Migren tedavisinde hasta dinlendikten sonra dişler kontrol edilir. Çürük, diş eti sorunu, sorunlu kanal tedavisi olan hastalar, yirmi yaş dişlerinden kalıntıları olan hastalar, eksik dişi olan veya alt üst çenede sorunu olan hastalar öncelikli olarak buradan tedavi edilir öyleki bir araştırmaya göre migren hastalarının hemen hemen hepsi bir gıda tükettikleri zaman ağrıların başladığını söylerler. Ancak hastaların belittiği gibi yediğimiz gıdalar değil ağzımızdaki bakteriler migren ağrılarını başlatıyor. Migreni olan bir çok hastada yapılan deneye göre migren hastalarının ağzındaki nitratların yapısını değiştiren çok farklı bakterilere rastlandı. Bu bakteriler ağızdaki nitratları nikrit oksite dönüştürüyor. Şuan yanlızca migren ile bu bakteriler arasında bir bağ olabileceği düşünülüyor. Bilim insanları bu bilgi sayesinde migreni daha detaylı araştırabileceklerini düşünüyorlar.

Önceki İş ve Kadın
Sonraki İzel'den Geri Dönüş

0 Yorum

Yorum Yap