Diş Sağlığı hakkında Yanlış Bilinen 8 Bilgi

Diş Sağlığı hakkında Yanlış Bilinen 8 Bilgi

Diş sağlığı sadece ağzımız için değil tüm vücut için önemlidir. Haberin detayları sitemizde...

Dış sağlığı maalesef ülkemizde halen fazla önemsenmemektedir fakat diş eti hastalıkları ve dış ağrıları bir çok hastalığında haberceside olabilir. Bu konu da bir çok diş doktoruda halkımız uyamakta bunların başında da HospitadentDiş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Recep Eşkar gelmektedir. Bu konu hakkında Eşkar, “Ağız ve diş hastalıklarında meydana gelen bozukluklar; beslenme, çiğneme problemleri, tat alma, gülme, kahkaha atma, uyku ve konuşma gibi fonksiyonel işlevleri negatif yönde etkileyebilmekte. Bunlara bağlı olarak da sosyal ilişkilerde zayıflama, utangaçlık, özgüven kaybı, anksiyete ve depresyon gibi psikososyal sonuçlar ortaya çıkabilmekte”  yorumunda da bulundu.

Sert Fırçalamak

Dişlerimizi ser fırçalama dişlerimizi daha kolay ve daha kısa sürede beyazlatır gizi yanlış bir düşünce bulunmaktadır. Aksine sert fırçalamak diş etlerimize çok fazla zarar veren bir fırçaama şeklidir. Diş fırçalarımızdaki kıllar bile çok önemlidir. Diş fırçamızın kılları kesinlikle sentetik ve uçları da düzgün bir biçimde olmalıdır. Unutulmamalıdır ki dışimizi beyazlatan dişlerimizi fırçalama tekniğidir. Ayrıca sert fırçalamak diş etlerimizde hassasiyete neden olur.

Hamilelikte Diş Kaybı

Diş sağlığında bilinen başka bir yanlışta hamilelikte yaşanan diş kayıplarıdır. .Halk arasında diş kayıplarının normal olduğu söylenmektedir fakat bu çok yanlış bir düşüncedir.  Anne adayları bunu unutmamalıdırlar ki dişlerine sağlıklı bir şekilde bakıldığında diş kaybı kesinlikle yaşamayacaklardır.

Hamilelikte Diş tedavileri

Hamilelik sırasında bir çok anne adayı diş tedavi yaptırmakta çekinmektedirler. Diş tedavisinin bebeğe zarar verebilir diye yanlış bir düşünceye sahiptirler fakat bu düşünceyi rahatlıkla atabilirler. Diş tedavisi aciliyet gerektiriyorsa özellikle mutlaka dişciye gitmelilerdir.

Çocuk Dişlerinde İğne İle Çekim

Halk arasında yine yanlış bilenen bilgilerden birtanesi çoçuk dişlerinin iğne ile çekildiğinde çikmayacağını düşünülmesidir. Çocuk dişleri yani süt dişleri 6 aylık bebek iken başlar ve 3 yaşına kadar sürmektedir. Bu dişlerin hangi yöntemle çekildiği önmli değildir sadece hangi dişin çekildiği önemlidir.

Süt Dişlerinin Önemi

Süt dişlerini çoğu evebeyin önemsememektedir çünkü süt dişerinin yerine kalıcı dişlerin geleceğini bilmektedir fakat bu düşünce de yanlıştır. Çünkü süt dişleri kalıcı dişler gelene kadar çoçukların nasıl besleneceği konusunda bize çok fazla yardımcı olurlar bu yüzden de çoçuğun beslenmesi konusunda önemlidir.Ayrıca ilk başlardaki konuşma biçimide süt dişlerine bağlıdır. süt dişlerinin bakımınıda dikkat etmek gerekir.

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği diş sağlığı bakımından önemlidir. Dişciye gittiğimizde diş taşlarımızı temizlendiği için tekrar diş taşı ortaya çıktığı söylenir fakat diş sağlığı yapmayan herkeste diş taşı oluşumu olaşabilmektedir yani diş taşlarınızın temizlenip temizlenmemesi önemli değildir.

Çarpık Dişler

Çarpık dişler çoğu zaman için sorun teşkil etmektedir. Özelliklede görünüm bakımından çok fazla rahatsız eder. Çarpık dişlerin sadece çoçuklukta düzelebileceği düşünülmektedir fakat bu çok yanlış bir düşüncedir. Günümüz imkanlarında artık istediğimiz zaman dişlerimizi düzeltmemiz mümkündür

Diş Eti Kanamaları

Diş eti kanamaları çoğu zaman normal gözüksede maalesef normal değildir. Diş eti kanamaları aslında diş eti intihabının en önemli belirtisidir bu yüzden de ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden dişciye başvurulmalıdır.

 

 

Önceki İş ve Kadın
Sonraki Anne Adayları Yeterli Besleniyor musunuz ?

0 Yorum

Yorum Yap