Anne Adayları Yeterli Besleniyor musunuz ?

Anne Adayları Yeterli Besleniyor musunuz ?

Hamilelikte doğru beslenmeyen anneler maalesef bebeklerinin hayatlarını riske atıyor gelin hep beraber hamilelikte nasıl beslenilmesi gerektiğine bakalım.

İnsan aslında en büyük biyolojik gelişimini anne karnında yapıyor ve sağlık açısından hayatındaki en kritik dokuz ay anne karnında geçen bu dokuz aydır. Bu dokuz ayda alınan kaloriler yada alınamayan kaloriler bebeğin kilosundan tutunda kronik hastalıklara kadar herşeyini etkiliyor. Buna en iyi örnek ikinci dünya savaşı sırasında doğan çocuklarda yüksek oranda kalp kriz ve herhangi bir kalp hastalığı görülme oranı. Bu araştırma gösteriyorki az beslenmek bebeğimizin kalbine zararlı. Hatta öyleki bu hastalıklar bir sonraki nesilede sıçramış.

İnsana genetik olarak yakın olan maymunlar üzerinde yapılan bir araştırmada hamilelik döneminde az beselen bir grup ve normal beslenen iki grup maymunların doğum yaptıktan sonraki hayatları incelendi. Araştırma sonucu şarşırtıcı bir biçimde yetersiz beslenen maymunların bebeklerinin daha ufak doğduğu ve daha sonrasında kalp rahatsızlıkları çektiği gözlemlendi. Yetersiz beslenen maymun annelerin bebeklerinin kalpleri daha az kaslı kan pompolamada daha az başarılıdı. Kan pompolama oranı ise normal beslenen bebeklere oranla %20 daha az. Bu gerçekten büyük bir sorun. Aynı zamanda yetersiz beslenen yavrular çok daha hızlı yaşlandılar ve herhangi bir rahatsızlıktan diğer maymunlara oranla çok daha erken bir yaşta öldüler.

Eğer hatalı bir hamilelik geçirdikten sonra yetersiz beslenmenin etkilerini en aza indirmek mümkün. Bu spor ile oluyor. Bebeğinize düzenli egzersizler yaptırarak. Bu hatalı bir hamileliğin etkilerini biraz olsun önleyebilir.

Önceki İş ve Kadın
Sonraki Övgü İle Bahsetti Eski Eşini Aldı

0 Yorum

Yorum Yap