Yabancı Dil Öğrenmeni Zorlaştıran Sebepler

Yabancı Dil Öğrenmeni  Zorlaştıran Sebepler

Çoğu zaman insanlar yabancı dil öğrenemediğinden yakınırlar. Bunları engelleyen bir kaç durum var bakacak olursak... Haberin detayları En Son Magazin Haberleri

Dil Öğrenmek

Öncelikle öğreneceğimiz dile yoğunlaşmamak onu bir ders bir görev olarak görmek:

Çoğu durumlarda yeni bir dil öğrenmek yeni bir iş için okulda başarı için istenir.  Bu da dil öğrenmeyi hayatta istenilen başarıya ulaşmada bir engel olarak bakmamıza sebep olur ve bu sebepten dolayı sevilmeden yapılan bir iş olarak karşımıza çıkıyor. öncelikle eğer bir dili anadilin gibi öğrenmek istiyorsan bunu ders çalışmak kalıbından çıkarmak en akıl karı olan seçim olacak. Çünkü aksi halde sıkılıp bırakma olasılığın artacak. Bu duruma düşmemek için dili hayatına uyarlayabilirsin.  Sevdiğin bir aktiviteyle birleştirirsen her gün saatlerce sıkılmadan dil çalışmanın kapısını açmış olacaksın. ;) 

Bir diğer sebebe bakacak olursak ' Zamanım Yok' demek:  

Bu durumla karşı karşıyaysan öncelikle gerçekten zamanın olup olmadığını objektif olarak değerlendirmelisin. Sonuç olarak gün 24 saat ve dil çalışmak sosyal medyada takılmaktan daha önemli ve öyle sanıyorum ki istediğin bir şey. Eğer yaşamında zaman ayırmak gibi bir durumun varsa ve sen bunu yapmıyorsan dil senin için o kadar da önemli değildir demektir. 

Sadece dil bilgisi odaklı çalışmak:

 Dil öğrenimi maalesef ama sadece dil bilgisini öğrenerek olmuyor. Elbette ki önemli bir yere sahip ama sadece dil bilgisiyle olacak iş değil. Kafanda konular arasında bir bağlantı kurmadığın ve sadece konu konu çalıştığın için konular birbiriyle kenetlenmiyorlar ve bu durumda da konuşabilmek için ancak dakikalarca düşünmen gerekir. Bu da günlük konuşmanı engelleyecek bir husustur.

Konuşmaya başlamadan evvel ya hata yaparsam diye düşünmek ve konuşmaktan korkmak:

Sonuç olarak kimse annesinin karnından bütün dilleri bilerek çıkmıyor değil mi :) Bu bir süreçtir. Ve her dil öğrenmeye hevesli birey bu yoldan geçer. Bu durumda hata yaptığında bununla yüzleşmen gerekirse kendi hatana gülerek kendinle barışık  olmak önemli bir adım olacaktır. Konuşmaktan korkma.

Dilin sadece konuşulan ülkede öğrenilebileceğini düşünmek :

Öyle ki yurtdışındaki eğitimin büyük bir katkısı olacaktır lakin bu durumdan ciddi düzeyde yararlanabilmek için gününü tamamen o dili konuşarak konuşmayı düşünerek ve görerek geçirmektir. Zira bunu ülkemizde de rahatlıkla yapabilirisin.

Yeterince o dili dinlememek:

Genellikle buna pek önem verilmez ve bu da dolayısıyla öğrenmeyi olumsuz yönde etkiler. Dinlemek sadece öğrendiklerini pekiştirmekle kalmak aynı zamanda konuşmanda da büyük etkisi olur. Özellikle metinler ses kayıtları bu konu da çok önemlidir. 

Bir dili anadilin gibi konuşmak hayal değildir ve hiç bir zamanda bir hayal olarak kalmamalıdır. doğru çalışmak ve pratikle konuşamayacağın dil yok ;) Yani kısaca bahanelerin arkasına saklanmayın hayat çok kısa ve yapabileceğimiz şeyler ise son derece kısıtlı. Bu kısacık hayatımızı en verimli şekilde geçirmek hepimiz için şart.

Önceki İş ve Kadın
Sonraki Gezelim Ama Ne Zaman?

0 Yorum

Yorum Yap