Hangi Oyunlar Çocuğunuza Daha Faydalı

Hangi Oyunlar Çocuğunuza Daha Faydalı

Çocuğunuz ile etkili vakitler geçirmek isteyenler için en yararlı oyunlar nelerdir onları araştırdık. Haberin detayları sitemizde...

Çocuklarına En Faydalı Oyunlar

Evli ve çocuklu bir kadınsanız evde çocuğunuzla geçirdiğiniz saat 18 saati aşkındır. Peki ne kadar dikkat ediyoruz çocuğumuzla etkili vakit geçirip geçirmediğimize ?  Şayet etkili olmayan saatler boşa geçirilmiş ve çocuğunuza bir şey katmayan saatler arasında yer alabilirler. Sizler için çocuklarınızla etkili saatler geçirebilmek adına  biraz araştırma yaptım. Çocuğu eğitiminde eğitici oyunların büyük etkisi var. Bakalım bu etkileyici oyunlar hangileriymiş.

0-1 yaş  arası çocuklar daha çok  küçük olurlar ama her şeyi bu yaşlarda öğrenir ve geliştirirler. Kolaylıkla edinebileceğiniz yumuşak bir topu oturabilen bir çocuğun önüne yuvarlayarak onunla çok keyifli bir zaman geçirebilirsiniz ya da renkli olan  bir battaniyenin üzerine yüz üstü yatırın ve renklerin nasıl da ilgisini çekeğini izlemeye koyulun inanın çok zevkli olacak. Elbette kesinlikle bu şekildeyken onu oda da yalnız bırakmayın gözünüz daima üzerinde olsun. Hatta bu sırada bolca fotoğrafla sonradan çok hızlı geçtiğini anlayacağınız günlerin anılarını biriktirmiş olabilirsiniz. Ayrıca bu çağda çocukların dikkatini çok fazla çeken bir başka oyuncak türü de çıngıraklardır.

1-2  yaş arası çocuklar için ses çıkartan her şey dikkat çekicidir. Bunun için yavaş yavaş ayaklanmaya başlayan yavrunuzla güzel bir şarkı açarak dans edebilir ve bu saye de aldığınız kilolardan da efor sarf ederek rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Çocuklarla uyumadan önce geçirilen zaman oldukça kıymetli olmanın yanında unutulmayan zamanlar içerisindedir. Bu zamanları az sayfalı büyük resimli hikaye kitaplarını okuyarak rahatlıkla uykuya geçmesini sağlayabilirsiniz.

2-3 yaş arası çocukluk dönemi adeta çocuğunuzun sizden kopmadan önceki son evrelerdir. Bundan dolayı elinizden geldiğince onunla güzel vakitler geçirip eğitici bir çok oyun oynamalısınız. Güzel bir müzik eşliğinde zıplama oyunuyla çok eğleneceğinize eminim. Oyun kişilerin müzik çalmasıyla zıplaması ve müzik durduğunda ise bağdaş kurmasıyla gerçekleşiyor. Elbette ki çocuğunuzun hızına ayak uydurmanız gerekmekte. Ve sonrasında en son bağdaş kuran oyundan çıkar. İlk olarak çocuğunuzun çıkmamasına özen gösterin derim :) Ayrıca bunun  yanında yaprak baskısı ip baskısı patates baskısı eşleştirme kartları gibi oyunları da oynayarak çok keyifli zaman geçirebilirsiniz.

3-4 yaş arası ocuklarda özellikle zeka gelişimi oldukça önemlidir. Bunu destekleyecek yönde yaşına uygun olarak 10 parçalı bir yapboz edinip onunla birlikte bunu yapabilirsiniz. Özellikle alışkanlık oluşturmak da çok önemli olan bu yaş grubu çocuklar kitap okuma alışkanlığı için ailenin her bireyinin çocuklar da dahil olacak şekilde kararlaştırılan saatlerde kitap okuma saati yapılabilir ve böylelikle anne baba çocuğa kitap okuma konusunda  rol model olacak ve böylelikle çocuklar kitap okumanın önemini öğrenmiş olacaklar .

Şimdilik bu kadar lakin bu konuya diğer yaşlar içinde devam edeceğim hoşçakalın

Önceki İş ve Kadın
Sonraki Survivor Burçak: Tartışmaların başında gelen isim Berna

1 Yorum

  1. Faydalı bir yazı olmuş. Fakat bu söylediklerinizi her gün yapmak hiç kolay değil. Zaten anne olmak başlı başına zor bir iş olduğundan biz erkeklerin bu türlü etkinlikleri sürekli yapması oldukça zordur. Metin

Yorum Yap