Flört Şiddeti Nedir Ve Nasıl anlaşılır

Flört Şiddeti Nedir Ve Nasıl anlaşılır

flört şiddeti sevgililik aşamasında sevgilisinden psikolojik şiddet vaya fiziksel şiddet olabilmekte. Haberin detayları sitemizde.

Günümüzde her 5 gençten biri flört şiddetine maruz kalmaktadır. Flört şiddetine maruz kalmakla beraber bunun farkına maalesef varamıyoruz. Flört şiddetinin artması teknoloji ile de artmakta ve Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu İpek Özaktaç, “Sürekli telefonla aramak, kısa mesajları ve sosyal medya sayfasından kimlerle iletişim kurulduğunu kontrol etme gibi davranışlar en sık karşımıza çıkan eylemler arasında bulunuyor. Sosyal medya hesaplarının şifresini isteme, video ya da fotoğraf göndermek için zorlama, en son saat kaçta çevrimiçi olduğunu kontrol etme gibi teknolojik davranışlar da flört şiddeti yaşandığına işaret ediyor” sözleri ile durumunu açıklıyor.

Ayrıca flört şiddetini Prof. Dr. İpek Özataç:“Flört şiddeti, duygusal ilişki içerisindeki evli olmayan çiftlerin karşılıklı şiddet veya tehdit içeren davranışları olarak da tanımlanır. Yalnızca bir partnerin diğerine uygulaması gibi, her iki partnerin de birbirine flört şiddeti uyguladığı görülebilir. Genelde erkekler tarafından uygulandığı bilinse de kızlar da flört şiddeti uygulayabilir. Flört şiddetinin altında fiziksel, cinsel, psikolojik, sosyal ve teknolojik boyutları vardır. Kontrol etmek, güç göstermek, baskılamak, ilişkiye hükmetmek ve değersiz hissettirmek en belirgin örneklerindendir. "

Flört şiddeti evliilikte fiziksel şiddete dönüşüyor

Flört şiddeti maalesef her vakit daha da artmakta ve başlarda psikolojik şiddet ile başlayan şiddet, evlilikde dozunu arttırark fiziksel şiddete dönüşüyor. Biz maalesef flört dönemindeki aşırı sahiplenmelerini ve aşırı kıskançlıklarını sevgi gözterisi sanarak yanlışa düşüyoruz. Sevgi gözterisi sandığımız içinde maalesef başlarda anlayamıyoruz.

 

Önceki İş ve Kadın
Sonraki 'Kaybetme korkusu biterse ilişki de biter'

0 Yorum

Yorum Yap