Çocuklar İçin Faydalı Aktiviteler

Çocuklar İçin Faydalı Aktiviteler

Çocuklarla oyun dışında diğer yapabileceğiniz aktiviteleri sizin için araştırdık. Haberin detayları En Son Magazin Haberlerinde...

Çocuk gelişiminde önemli aktiviteler

3-4 yaş arası çocuklar için bir kaç şey daha eklemek istiyorum. Onunla beraber yemek yaparak onun sorumluluk duygusunu güçlendirebilir, boncukları ipe geçirerek el koordinasyonunun hızla gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Evde tiyatrolar düzenleyebilir onunla birlikte seksek oynayabilir veya arkadaşlarıyla oynamasına öncülük edebilirsiniz. Ayrıca bisiklet eğitiminde bu yaşlarda kazandırabilirsiniz.

4-5 yaşlarındaki çocuklar daha fazla arkadaşlarıyla oyunlar oynamayı tercih ederler bu sebeple sizinle geçirdiği vakit olduğundan çokça azalabilir. Bundan dolayı oynayacağınız oyunları iyi seçmelisiniz. Nesneleri sınıflandırma oyunu oynayabilirsiniz. Bu oyun farklı ağırlıklarda uzunluklarda olan farklı nesnelerden oluşan materyaller ile oynanır bu materyalleri yanınıza alın ve sırayla bir çocuğunuz bir siz nesneler hakkında fikirlerinizi söyleyin ve uzunluklarına ağırlıklarına renklerine vs. göre sınıflandırın bu onun zeka gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

5-6 yaşındaki çocuklar artık anaokuluna başlamış olacağı için bu yaşlarda beraber geçirdiğiniz zaman diğer yaşlara nazaran çok daha azalacaktır. Bu yaşlarda duyu organlarının daha fazla gelişebileceği için tadını anlama, ne kokuyor, ses algılama gibi oyunları oynayabilirsiniz. Öncelikle tadını anlama oyununda farklı lezzetlerdeki (ekşi, acı, tatlı...) içeceklerle doldurulur ve oyuncuların gözleri bağlanır yalnızca tadına bakılarak içindekinin ne olduğu anlaşılmaya çalışılır. Tadına bakma oyunu gibi olan diğer oyun ne kokuyor oyunu burada da fincan tabaklarına farklı kokularda baharatlardan (adaçayı, nane, kekik, ) koyulur ve koklayarak gözler kapalı bir şekilde içinde ne olduğunu anlamaya çalışılır. Ses algılama oyununda ise tahta bir zemine yukarıdan bırakılan nesnelerin hangi sesi çıkarttığına göre gözler kapalı iken nesneyi tanımaya çalışılır.

7 yaş ve üzerindeki çocuklara okul çağı çocukları denilmekte. Tam da denildiği üzere okula yeni başlayan okumayı ve yazmayı yeni öğrenen çocuklar bu durumdan çok sıkılmakta ve elbette ki öğretmenin verdiği ödevlerden de veliler çok sıkılmakta zaten sıkıcı olarak geçirilen bir çok saatten sonra eğlenceli oyunlar oynamak ebeveyn - çocuk ilişkisini geliştirmekle kalmayıp çocuğun anne babasına güveninin artmasında fayda sağlayacaktır. Burada sadece oyunların isimlerini yazacağım bellek oyunu, benzetmece,üçgen peynir dilimleri oyunu, hepimizin bildiği isim şehir oyunu, sinema günü oyunu , bom! oyunu gibi bir çok oyun bulunmakta.

Çocuk yetiştirmek demek bir milleti yetiştirmek demektir. Yabana atılmaması gerekir ve gerekirse uzaman desteği alınmalıdır. Çocuklarınızla bir ömür mutlu olmanız dileğiyle. :)

Önceki İş ve Kadın
Sonraki İvana Sert İşinden Oldu!

0 Yorum

Yorum Yap