Bebeklerin Kendi Kendilerine Yemek Yemesi

Bebeklerin Kendi Kendilerine Yemek Yemesi

Özellikle bünyesi katı gıda almaya hazır olan bebekler püre haline getirilmiş besinler ile besleniyor. Fakat katı besinleri de kendi kendilerine tüketmelerinde bir zarar yok.

Bu düşüncenin savunucuları bebeğin belli bir yaştan sonra her eline geleni ağzına götürmesinin önüne geçmenin en iyi yolunun ona yenilecek ve yenilmeyecek şeyleri öğretmek. Kendi kendine beslenmeyi öğrenen bebek yeme konusunda daha hevesli hale gelebilir. Tabi bu konuya eleştirisel yaklaşanlarda var. Eleştiri yapanların çoğu katı yiyeceklerin bebeklerin boğazına kaçma riski. Ancak bu eleştirilere cevap Avustralya'da yapılan 200 bebek üzerindeki araştırmada kendi kendine beslenen bebeklerin kaşıkla beselenen bebeklerden daha az boğazına yiyecek kaçtığı görüşüyor. 

Eğer sizde bebeğinizi bu şekilde beslemek isterseniz bebeğinizin oturur pozisyonda olmasına dikkat edin. Kesinlikle doğranmış veya sert etler vermeyin yada sert krakerler ve çiğ sebzeler. Bu gıdalar bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Aslında bir gıdanın bebeğiniz için uygun olduğunu öğrenmek için basit bir kural var  "Yiyeceği damağınız ile ezip ezememeniz" eğer gıdayı damağınız ile ezebiliyorsanız bu bebeğiniz için gayet uygun bir gıdadır. Araştırma sonucu 6 aylık bebeklerde kaşıkla beslenenlerin boğazına gıda kaçma oranı %22'sinin en az bir kere kendi kendine yemek yiyenlerin ise %18 olarak görünüyor. 

Araştırmada kendi kendine yemek yiyen bebeklerin hızla beceri kabiliyetinin arttığıda görülüyor. Ancak tabikide riskli yiyecekler verilmemesi ve kesinlikle kendi kendine yemek yerken bebeği sürekli izlemek önemli bir durum.

Önceki İş ve Kadın
Sonraki Cansu Taşkın'a Ahlaksız Teklif

0 Yorum

Yorum Yap