Doğal Güzellik Abidesi Denizli Buldan

Doğal Güzellik Abidesi Denizli Buldan

Denizli Buldan'dan doğal güzellikleri ve tarihi yerlere çok özel bir gezinti... Haberin detayları sitemizde.

Denizli Buldan

Denizli ilindeki Buldan ilçesi hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile görülmesi gereken ve dünyaüzerindeki her yer gibi korunup geleceğe bırakılması gereken bir yer. Buldan insanı bu görevi yerine getirebilmek için elinden geleni yapıyor.  Eski buldan evleri görülmesi güzellikler arasında.  Birbirini rahatsız etmeyecek şekilde dağın güney yamaçlarına kurulmuş tarihi evler. işte bu evlerin genellikle alt katlarında bulunan dokuma tezgahlarında insanlar dünyaca ünlü buldan bezlerini üretiyor ve satıyor.

 Muhteşem doğası ile de  doğa severler bir hafta sonunu geçirip yürüyüş yapabilir ve buldan dokuma ürünlerini alıp mutlu bir şekilde ayrılabilir. İlçeye 16 km mesafe de bulunan yenice kasabasında yenice kaplıcaları bulunmaktadır. kaplıcalardaki sıcak suların bel fıtığı, deri hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi geldiğinden dolayı sağlık için de kullanıldığı bilinmektedir. bunu yanı sıra Tripolis antik kenti diğer görülmesi gereken yerlerden biri tripolisin eski ismi Apollonia olup milattan sonra 3. yy da Seleukoslar tarafından kurulmuştur. halen arkeolojik kazı çalışmaları devam etmektedir ama merak edenler için gezilip görülmeye açıktır. yaz aylarında halk daha serin olduğu için yaylalara çıkar burada da Süleymanlı yaylası hem truzim hem de yazın insanların gelip dinlendikleri yerdir. yayla da bulunan yayla gölü kuşların göç ettiği bir güzergahta olduğu için çok fazla kuş çeşidine rastlanmaktadır.

 Sonuç olarak Denizli sadece Pamukkale travertenleri ile tanıdığımız bir il olmaktan çıksın ve bir çok bölgesinde önemli yerleşim yerleri ve görülmeye değer yerlerin olduğu hatırlansın.

Bazı illerimizin tanındığı veya ünlü olduğu kısımlar farklı olsa da aslında içerisinde bulunan farklı güzelliklere sahip. Bu kadar güzel yerlere sahip olan illerimizi( denizli buldan :)) değerlendirmemiz gerekiyor. Bu güzelliklerin ve kışkırtıçı manzaraların farkına varıp o yerlere ufak gezintiler yapmalıyız. Siz şimdi diyeceksiniz iyi güzel diyorsunda yazarcığım bbu nasıl olacak bu güzel yerleri nasıl bulacağız diyeceksiniz. bu sorunuzun da çok basit bir cevabı da bulunmak da. Bu güzel yerlerimizi dolaşmadan önce ufak bir araştırma yapacaksınız da ha sonra ise de bu yerlerde bulunan ve ya yaşayan arkadaşlarınız varsa bu kişilere bu güzellikleri soracaksınız. Sonuç olarak öyle yerleri orada yaşayan insanlardan daha iyi kimse bilemez. Bu hem sizin gezmek istediğiniz yerlerde sıkılmadan daha fala yer gezmenizi sağlayacak hemde size fazlaca vakit kazandıracak. 

Önceki İş ve Kadın
Sonraki Yabancı Dil Öğrenmeni Zorlaştıran Sebepler

0 Yorum

Yorum Yap