Kendi Mumunuzu Kendiniz Yapın !

Kendi Mumunuzu Kendiniz Yapın !

Kendi mumunuzu yapmak artık çok kolay. Kendi mumunuzu yaparak daha romantik ve şık bir ortama sahip olun. Haberin devamı en son magazin haberlerinde!!!

İlk olarak basit bir şekilde mumun tarihçesi:

Mumun yapım aşaması ilk olarak antik çağlara kadar dayanmaktadır. İlk mum yapıldığında don yağlarından ve hayvansal yağlardan yapılmaktaydı. Sonralarda ise Fransız bir kimyacı 1800 yıllarda gliserinden yağ asidini kaldırarak daha kaliteli mumlar yapmayı başarmıştır. Daha sonrasında mum için yeni yöntemlerde hız kazanmaya başlanmıştır. Mum geçmişten günümüze bir çok yerde kullanılmıştır kimi zaman ise aydınlatma görevinden ayrı olarak ise dini amaçla kullanışdığı yerlerde olmuştur.

Şimdilerde bile bazı dinlerde ayin yaparken veya meditasyon yaparken mum kullanılmaya halen devam etmektedir. Günümüzdeki çoğu çift ise ne aydınlatma için nede meditasyon için mum kullanmakta. Mumun şimdiki görevi işe sadece romantizim. Çoğu zaman romantik bir yemekte veya ortamda masalarımızı süslemekle meşkul.

Günümüzde mum yapımı ve kendi mumunuzu yapma imkanı:

Mum yapımda öncelikli olarak en önemli "parafin" maddesidir çünkü parafin mumun yapımında kullanılan ana malzemedir. Parafinden başka iki önemli etken madde daha bulunmaktadır bunlarda "stearin ve olein" dir. Mum yapımına başlamak için öncelikle mumu yapmak istediğiniz kalıpları seçmelisiniz mum kapımı için kalıplar bulunmakta lakin evdeki bazı maddelerde kalıp olarak kullabilirsiniz. Bu maddelere örnek vermek gerekirse ise en basit şekliyle bardak kullanabilirsiniz. Bulduğunuz maddelerin içini bir kaç damla yağ ile yağlamanız gerekmektedir. Yağ sizin dökeceğiniz mumun kalıptan ayırırken yapışmasını önleyecektir. Mumun içine koyacak fitil veya pamuklu bir ip bulmanız gerekmejtedir.

Mumun yapılışı:

Genişce bir kap hazırlayınız ve bu genişce kabın içerisine parafin maddesini koyunuz.Parafin maddesini bir ölçü ile koymaya dikkat edin çünkü diğer maddeler olan stearin ve olein'ini sadece parafinin dörtte biri kadar koyacağız.Birbirine neredeyse 30 cm ara kalacak şekilde iki cisim koyunuz  ve da sonra ise bir örgü şişi bulup içine kullanacağınız ipi bağlayınız. 

Mum malzeleriniz koyduğumuz kabı ateşe koyup karıştırarak ısıtınız ve hazırladığınız kaplara mum ipini ortaya gelecek şekilde koyunuz. Mumun rekli olmasını istiyorsanız eğer özel mum boyası koyabilirsiniz.soğumasını bekleyip kalıptan çıkartınız. 

Eğerki şeklini beğenmediyseniz tekrar ısıtıp tekrar yapmayı denebilirsiniz.

Önceki İş ve Kadın
Sonraki Zaman Geçirmek İsteyeceğiniz Mükemmel Balayı Yerleri 2017

0 Yorum

Yorum Yap